Jak na nemléčnou stravu?

Datum | 12. srpen 2015

V prvních měsících života děťátko nepřijímá jinou stravu než mléčnou – v podobě mateřského nebo kojeneckého mléka. Nemléčná strava, která s sebou přináší různé druhy potravin, chutí i vůní, pak přichází na řadu o něco později – a kdy že je ta nejvhodnější doba?

V současné době doporučují pediatři zavádět nemléčné příkrmy u kojených prospívajících dětí po ukončeném 6. měsíci věku, u dětí krmených kojeneckým mlékem již od ukončeného 4. měsíce věku. „Pokud už Vaše děťátko občas pohybuje čelistmi, sleduje Vás u jídla, pak už je možná ten správný čas s nemléčnými příkrmy začít. Vždy je před začátkem vhodné se poradit s pediatrem – ten může společně s Vámi nejlépe posoudit, co už děťátko vše zvládá“, radí nutriční terapeutka Mgr. Jitka Laštovičková.

Jak zavést novou potravinu?

Každou novou potravinu, kterou zavádíte do stravy děťátka, je nutné opatrně „otestovat“ – v prvních třech až čtyřech dnech nabídněte děťátku nové potraviny pouze malé množství. Pokud by se objevila nějaká nezvyklá reakce, například vyrážka, průjem, zvracení, zčervenání pokožky kolem úst děťátka, pak již tuto potravinu nepodávejte a zajděte se poradit s pediatrem. Postupně se pak množství podávané potraviny (a také porce příkrmu) navyšují (v začátcích na zhruba 100 g), postupně takto zcela nahradí dávku mléka. Příkrmy podávejte tepelně upravené, ve formě pyré – nijak příkrmy nepřislazujte, ani nepřisolujte.

Váháte, v jakém pořadí je vhodné druhy zavádět?

První přichází na řadu zelenina, která se nabízí jako příkrm v době oběda. „Nabídněte svému děťátku například brokolici, květák, cuketu, bramboru, dýni, mrkev. Jednotlivé druhy po otestování kombinujte – pestrost stravy je také velice důležitá“,dodává Mgr. Laštovičková. Po úspěšném zavedení zeleniny pak přidejte maso – nejprve bílé (např. kuřecí, krůtí, králičí) a pak i červené, které je nejlepším zdrojem železa (vepřové, hovězí, telecí, jehněčí).

Dalším krokem v zavedení příkrmů je pak zavedení ovoce na dopolední nebo na odpolední svačinku – nabídněte děťátku ovocná pyré z jablek, hrušek, broskve, švestek, jahod a dalších druhů ovoce. Ovocné příkrmy jsou chuťově více sladké, některé však mohou mít mírně nakyslou chuť.

Posledním druhem nemléčných příkrmů jsou kaše. Velice často se nabízí děťátkům k večeři – obilovina s mlékem totiž více děťátko zasytí a zaručí tak spokojený spánek. Můžete je však podávat i k snídani – poskytnou děťátku dostatek energie pro start do nového dne.

Víte, které kaše obsahují lepek?

Kukuřičné a rýžové kaše jsou bezlepkové, lepek naleznete v krupicové nebo vícezrnné kaši, kde je obilovin. více. Na trhu jsou dostupné kaše mléčné i nemléčné. A jaký je mezi nimi rozdíl? Mléčné kaše již ve svém složení obsahují nejen obiloviny, ale i kojenecké mléko – kaši tedy připravíte již jen s vodou. Nemléčné kašičky obsahují pouze obiloviny (neobsahují kojenecké mléko) – je potřeba je připravit s mateřským nebo kojeneckým mlékem. Nemléčnou kašičku využijete, pokud děťátko kojíte a nechcete mu nabízet kašičky s kojeneckým mlékem, nebo pokud je děťátko krmeno speciálním kojeneckým mlékem.

Pokud při prvních pokusech se lžičkou nebudete hned úspěšní, svou snahu nevzdávejte – někdy trvá déle, než děťátko novou chuť přijme – přece jen, je pro něj úplně nová.

Recept s Nutribaby:

Vepřové maso s květákem, brokolicí, mrkví a hráškem a bramborem

30 g zeleného hrášku, 50 g brambor, 50 g mrkve, 30 g brokolice, 30 g květáku, kmín, rostlinný olej, 25 g vepřového masa

Brokolici a květák omyjeme, očistíme a nakrájíme nebo nasekáme na malé kousky, mrkev omyjeme, oloupeme a nakrájíme na tenká kolečka, která ještě rozpůlíme, nebo nasekáme na malé kousky či pomixujeme.

Brambory také omyjeme, oloupeme a nakrájíme na malé kousky. Společně pak zeleninu dusíme do měkka, po skončení tepelné úpravy přidáme lžičku kvalitního rostlinného oleje, zeleninu můžeme pomačkat nebo rozmixovat. Vepřové maso očistíme, omyjeme a vaříme a dusíme nakrájené na malé kousky společně s trochou zrníček kmínu nebo mletého kmínu. Na závěr můžeme dochutit a dozdobit čerstvou petrželkou nasekanou na kousky nebo rozmixovanou.

Nejmenším dětem můžeme připravit pyré, kdy všechny uvařené potraviny rozmixujeme dohladka.

Kuchyňský robot Nutribaby připraví domácí jídlo velmi snadno! Jedná se o 100% automatický přístroj, který ohřívá kojenecké láhve a sklenice, sterilizuje, vaří párou, rozmrazuje anebo mixuje. K vaření slouží dvě samostatné nádoby, které oddělí různé skupiny potravin a díky tomu se ochrání živiny a chuť potravin.

Doporučená cena: 2 990 Kč