Jak na zdravé svačinky?

Datum | 22. červen 2015

Váháte, co nabídnout dětem k zakousnutí na svačinku a proč vlastně svačinky zařazovat? Svačina doplní energii a potřebné živiny mimo hlavní jídla.Svačinky učí dítě na pravidelný stravovací režim – i jejich nabízením pomáháte svému potomkovi vytvářet vhodné stravovací návyky.


Pro nejmenší je vhodné ke svačince ovocné pyré z tepelně upraveného ovoce. „Nebojte se mezi sebou kombinovat různé druhy ovoce a po vyzkoušení různých tuzemských druhů nabízet i ovoce tropické“, doporučuje nutriční terapeutka Mgr. Jitka Laštovičková. K pyré můžete přidat i trochu bílého jogurtu a výjimečně také třeba do pyré nalámat pár dětských sušenek nebo piškotů.

Starším dětem můžete kromě pyré nabídnout také smoothie z rozmixovaného ovoce a batolecího mléka nebo jogurtu či malého množství kravského mléka. Vyzkoušejte například banánové, broskvové, mangové smoothie – jsou lahodné a současně i zdravé. Sladká chuť ovoce a mléčné složky jistě Vašeho drobečka zaujme. Nyní v létě můžete smoothie i zmrazit – nabídněte je pak děťátku např. v kelímku po mírném povolení. Do stravy děťátka zařazujte také syrové ovoce, očištěné a nakrájené na menší kousky. Můžete smoothie zkombinovat také s trochou povařených ovesných vloček nebo povařenou kukuřičnou polentou.

Pomazánky Na svačinku mohou batolata a starší děti dostat také kousek pečiva s vhodnou pomazánkou nebo kvalitním rostlinným margarínem. Vhodný je například plátek toustového či pšenično-žitného chleba (zpočátku bez tvrdší kůrky), veka nebo rohlík. Namazat jej můžete kvalitním rostlinným margarínem nebo lučinou či žervé.
Z tvarohu můžete starším dětem připravit různé pomazánky – s bylinkami a zeleninou, s rybičkami či vajíčkem. „Zkuste dětem nabídnout třeba tvarohovo-mrkvovou či pažitkovou pomazánku nebo pomazánku z nepálivých podušených paprik (vhodná je např. červená, oranžová či žlutá paprika). Pomazánky se snažte nepřisolovat nebo solit pouze minimálně - nadbytek soli není pro dítě vhodný“, doporučuje Mgr. Laštovičková. Kvůli vyššímu obsahu soli také odborníci doporučují šunku a tvrdý sýr zařazovat méně často. K obloženému pečivu můžete batolátkům a starším dětem přidat i zeleninu nebo kousek ovoce.

Sladkosti Nenabízejte dětem ke svačince pravidelně sladkosti – sladké tyčinky, sušenky nebo zákusky – sladkosti by se měly ve stravě dětí objevovat spíše výjimečně, neměly by být jeho pravidelnou součástí. Vyhněte se také smetanovým dezertům – obsahují obvykle velké množství tuku a přidaného cukru. Pokud si děťátko zvykne na více výraznou sladkou chuť či potraviny s vyšším obsahem tuku, nemusí mu pak příliš chutnat ovoce a zelenina.


Recept s Nutribaby:

Jahodovo-malinové smoothie s ovesnými vločkami

jahody – 70 g

maliny – 100 g

bílý jogurt – 80 g

ovesné vločky – 1,5 polévkové lžíce

Jahody a maliny rozmixujeme do hladka, poté ještě dále prošleháme společně s jogurtem. Vznikne tak jemné řidší pyré (smoothie). Ovesné vločky povaříme v troše vody do měkka a přidáme do smoothie. Můžeme mírně vychladit, nepodáváme však příliš studené.

Kuchyňský robot Nutribaby připraví domácí jídlo velmi snadno! Jedná se o 100% automatický přístroj, který ohřívá kojenecké láhve a sklenice, sterilizuje, vaří párou, rozmrazuje anebo mixuje. K vaření slouží dvě samostatné nádoby, které oddělí různé skupiny potravin a díky tomu se ochrání živiny a chuť potravin.

Doporučená cena: 2 990 Kč